XI. Uluslararası Protez – Ortez Kongresinin Ardından

Türkiye Protez-Ortez Bilim Derneği tarafından Cumhuriyetimizin 100. Yılında Gelenekten Geleceğe Protez-Ortez Uygulamaları temasıyla, 19-21 Ekim 2023 tarihinde Nazım Hikmet Kültür Merkezi Ankara’da XI. Uluslararası Protez-Ortez Kongresi düzenlendi. Kongrenin açılışında, Dernek Başkanı Prof. Dr. Fatih Erbahçeci Türkiye Protez-Ortez Bilim Derneğinin faaliyet kapsamı, kongrenin düzenlenme amacı ve gelecek faaliyet planları ile ilgili bilgi vererek emeği geçenlere teşekkür etti. Kongrenin açılışında özel onur konuğu olarak milli sporcumuz, survivor Barış Telli sevenleri ile buluştu.

Cumhuriyetimizin 100. Yılı ışığında bilimsel içeriğini zenginleştirdiğimiz uluslararası kongremizin açılış konferansları ISPO Başkanı David Constantine, Japonya Teknoloji Bakanı Prof. Dr. Yoshiyuki Sankai ve emekli öğretim üyesi Prof.Dr. Gül Yazıcıoğlu tarafından gerçekleştirildi.

Kongre kapsamında, deprem sonrası rehabilitasyon, rehabilitasyonda teknolojik araçlar ve yapay zeka, protez ve ortez teknolojilerinde gelişmeler, protez-ortez alanında sağlık turizmi, klinik analizlerdeki güncellere ait son bilgilerin paylaşıldığı çok sayıda panel, konferans ve oturumlara ve ayrıca yeni nesil teknolojileri içeren workshopları içeren teknik eğitimlere yer verildi. Japonya, Almanya, Danimarka, Avustralya, İngiltere, İtalya ve Amerika Birleşik Devletlerinden, alanında yetkin konuşmacılar, deneyimlerini ve çalışmalarını kongre katılımcılarımız ile paylaştı. Kongremizde 89 adet sözlü bildiri sunumu yapıldı ve yeni araştırmalar hakkında ilgililerin görüş alışverişleri ile bildiri oturumları tamamlandı. Ayrıca, protez-ortez uygulamalarında sağlık güvenceleri paneli aracılığı ile ülkemizin güncel koşulları ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu.

Kongremiz 1300’ün üzerinde katılımcıya ve birçok alandan profesyonele ev sahipliği yaptı ve Sahada aktif görev alan araştırmacı ve klinisyenleri, firma temsilcilerini ve öğrencileri bir araya getirdi. Stand alanlarında güncel protez-ortez uygulama örneklerini ve medikal ölçme-değerlendirme ve eğitim araçlarını gözlemleme fırsatı yakalayan katılımcıların kongreyi takip etme oranları ve geri bildirimleri olumluydu. Kongremiz ile ilgili ISPO tarafından ISPO’ nun sosyal platformlarında da olumlu paylaşımlar yapıldı.

Cumhuriyetimizin 100. Yılına yakışır biçimde gerçekleştirdiğimize inandığımız XI. Uluslararası Protez-Ortez Kongresinin, protez-ortez alanında çalışan rehabilitasyon ekibini bir araya getirerek bilimsel paylaşımları ve sosyal birliktelikleri güçlendirdiğine ve protez-ortez alanında çalışan profesyoneller ile bu alanda hizmet veren firmalar arasında iş birliğini geliştirmek, iletişimi ve bilgi alışverişini sağlamak açısından faydalı olduğuna inanıyoruz.

Kongrenin organizasyonunda emeği olan herkese, tüm değerli katılımcılara ve stand açarak kongremizi zenginleştiren firmalara çok teşekkür ediyoruz.

Prof. Dr. Fatih Erbahçeci

Türkiye Protez-Ortez Bilim Derneği Başkanı

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir