Protez Ortez 2014 Kongresi Ardından…

Türkiye Protez-Ortez Bilim Derneği, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ve Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun ilk kez birlikte düzenledikleri "Protez-Ortez 2014” konulu kongre, 24-26 Nisan 2014 tarihleri arasında Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Doktor, fizyoterapist, protez-ortez teknikeri /teknisyeni ve ilgili meslek profesyonellerinin yanında, fizyoterapi ve protez-ortez okullarından gelen öğrencilerin de yer aldığı ve yaklaşık 800 kişinin katılımıyla gerçekleşen kongrede, ülkemizde protez ve ortezin dünü, bugünü ve yarını, internal ve eksternal güç kullanımının karşılaştırılması, pediatride ambulatuar ortezler, aktif vakum sistemleri, erişkin nörolojik hastalarda ortez kullanımı gibi pek çok konu tartışıldı. Firmaların sunumlarının yer aldığı ve protez-ortez ve biyomekanik alanındaki güncel gelişmelerin paylaşıldığı oturumlar büyük ilgi gördü. Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Bakanlığı ve dernek temsilcilerinin yer aldığı "protez-ortez alanında çözüm bekleyen sorunlar” isimli panelde alanla ilgili problemler tartışıldı.

Mesleki uygulamaları geliştirmek amacıyla iki workshop yapıldı. "Dirsek üstü amputelerde anatomik soket tasarımı” ve "Brakial pleksus ve özel ortez tasarımları” isimli workshoplar başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Kongrede; alanda yüksek lisans ve doktora tezi yapmış mezunlarımız ve öğrencilerimizin çalışmaları da dahil olmak üzere, protez-ortez-biyomekanik ile ilgili tüm konularda bildiri ve poster sunumları yer aldı.

Protez-Ortez 2014 Kongre’sinin, kapsamlı bilimsel programı yanında protez-ortez alanında çalışan rehabilitasyon ekibini bir araya getirerek, sosyal birliktelikleri de güçlendirdiğine inanıyoruz.

Kongrenin organizasyonunda emeği olan herkese, tüm değerli katılımcılara ve stand açarak kongremizi zenginleştiren firmalara çok teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla,
Kongre Düzenleme Kurulu

Haberler